Wypracowaliśmy 77 projektów!

Projekty oparte na dialogu

Poniedziałek, 20 listopada 2017

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny już po raz piąty pozwolił mieszkańcom Dąbrowy Górniczej zdecydować, jakie projekty będą realizowane w ich dzielnicach. Tym razem zrealizowanych zostanie 77 projektów i podobnie jak w poprzednich edycjach ich koszt wynosił będzie 8 milionów złotych.

 

Tegoroczna edycja Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego była wyjątkowa. Oparta bowiem o innowacyjną procedurę, której głównym filarem jest dialog o lokalnych deficytach i potrzebach dzielnicy oraz wypracowanie wspólnych rozwiązań.

 

Można powiedzieć, iż nowy model Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego „wylądował” i zakończyło się jego sprawdzanie w praktyce.

 

Przypominajmy, iż proces rozpoczął się od diagnozy każdej dzielnicy podczas marcowych spotkań mapujących, po których nastąpił czas na zgłaszanie pomysłów przez mieszkańców. Najważniejszym jednak etapem procesu było wypracowanie w drodze warsztatów listy projektów do realizacji. Projekty te następnie zostały zweryfikowane przez wydziały merytoryczne Urzędu Miejskiego, aby po wakacjach z powrotem wrócić do mieszkańców w celu wspólnego ich zaprojektowania. We wszystkich 34 dąbrowskich dzielnicach, w czasie spotkań wypracowano listę priorytetowych projektów, których koszty realizacji są zgodne z kwotami przeznaczonymi dla dzielnic.

 

Tylko w dzielnicy Błędów mieszkańcy podejmą decyzję o projekcie do realizacji, w formie głosowania, z kolei mieszkańcy dzielnicy Ratanice zdecydowali o zaangażowaniu swoich środków w dzielnicy Marianki.

 

Warto dodać, iż spotkania odbywały się przy wsparciu ośmiu Animatorów Dzielnicowych, którzy prowadzili spotkania, sporządzali z nich notatki oraz wspomagali komunikację pomiędzy wydziałami merytorycznymi Urzędu Miejskiego a mieszkańcami.

 

Już dziś wiele środowisk obywatelskich oraz samorządowych przygląda się realizacji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego 2.0. Procedura zapewne wymaga jeszcze korekt lub zmian, natomiast jedno jest pewne – warto podejmować próbę budowania przestrzeni do dialogu, aby każdego roku decydować razem o tym, co jest naszym wspólnym dobrem.

 

O Dąbrowskim Budżecie Partycypacyjnym 2.0 będziemy rozmawiać w grudniu, podczas konferencji podsumowującej proces. Wszyscy zainteresowani mieszkańcy będą mogli wziąć również udział w Wysłuchaniu Publicznym, które odbędzie się 5 grudnia 2017 r. w Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej (ul. Sienkiewicza 6a) o godzinie 17.00.

 

Informacje o Dąbrowskim Budżecie Partycypacyjnym można znaleźć na stronie internetowej www.twojadabrowa.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 518 270 597.

 

Piotr Drygała

 

Źródło: Przegląd Dąbrowski

PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Ładowanie...