Wypracowaliśmy 77 projektów!

Rozmawialiśmy o DBP 2.0

Piątek, 15 grudnia 2017

14 grudnia w Pałacu Kultury Zagłębia odbyła się konferencja "Dąbrowski Budżet Partycypacyjny DBP 2.0. Dialog zamiast rywalizacji", gdzie aktywiści z przedstawicielami samorządów z całej Polski dyskutowali na temat innowacyjnego modelu budżetu partycypacyjnego.

Otwarciem wydarzenia była prezentacja i omówienie przez Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniewa Podrazę wyników Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego w jego nowej odsłonie. Mieszkańcy po raz piąty mieli możliwość zdecydować, w jaki sposób rozdysponować 8 mln złotych z dąbrowskiego budżetu. Po czterech edycjach opartych wyłącznie na głosowaniu, zastosowano nowy model stawiający na dialog i dyskusję w dzielnicach, co Prezydent ocenił jako pozytywny kierunek zmian, który należy kontynuować, uwzględniając ewentualne korekty bazujące na nowych doświadczeniach.

W kolejnej części konferencji Anna Karłowska z Fundacji Napraw Sobie Miasto oraz  Piotr Drygała, Naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, opowiedzieli o genezie, procesie tworzenia oraz poszczególnych etapach nowego modelu. Była to również okazja do podzielenia się doświadczeniami, zarówno tym co się nam udało, jak również do zwrócenia uwagi na słabsze strony procesu. W dalszej części eksperci Ewa Stokłuska z Laboratorium Innowacji Społecznych z Gdyni oraz Jan Jakub Wygnański z Fundacji Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA wyrazili swój komentarz do Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego 2.0 oraz zachęcili do dalszych zmian w modelu dąbrowskiej partycypacji.

Zwieńczeniem konferencji był panel dyskusyjny z udziałem animatorów DBP 2.0, którzy podzielili się swoimi wrażeniami z udziału w nowym procesie partycypacji, podkreślając rolę i wyzwania stojące przed facylitatorami procesu.

Po zakończeniu konferencji odbyło się otwarte posiedzenie Komisji Dialogu i Partnerstwa Związku Miast Polskich, na którym przedstawiciele Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej dąbrowskiego Urzędu oraz zainteresowani samorządowcy i mieszkańcy Dąbrowy Górniczej przeprowadzili dyskusję o modelach budżetów partycypacyjnych oraz projektach regulacji prawnych w tym zakresie.

Wkrótce na stronie www.twojadabrowa.pl pojawi się wideo relacja z konferencji.

PoWtŚrCzPtSoNd
0102
03040506070809
10111213141516
171819 20212223
24252627282930
Ładowanie...